Programöversikt

Programme overview

    
Färgkodning (color coding):Humor och samhälle (Humour and Society)
 Humorns teori (Theories of Humour)
 Nordisk humor (Nordic Humour)
 Humor och barn- och ungdomskultur (Humour in Children- and Youth Culture)
 Humor i nordisk poesi (Humour in Nordic Poetry)
 Humor och språk (Humour and Language)
 Humoristiska bilder av Norden (Humorous Images of the Nordic Countries)
    
 Onsdag (Wednesday) 2022-08-24
    
09:00-12:00Registrering (SOL Foaje)
Baguette serveras från kl 11:00
 
 
 
12:00-12:45Invigning (H104 Hörsalen)
LokalH135aH135bH140
13:00-15:00
Paper & panel-session
Massimo CiaravoloAndreas TranvikJoanna Cymbrykiewicz
Anna HultmanAnna WegenerFrederique Toudoire
Els Joksie BiesemansJonas LindkvistAldona Zanko
Lorenzo Lozzi Gallo Johan Almer
15:00-15:30Kaffe och fika (30 min)
15:30-16:30Keynote: Simon Critchley (H104 Hörsalen)[Distansföreläsning (distance lecture)]
16:30-19:00Fritt (2,5h)
19:00-19:30Välkomstmingel
19:30-22:00Teater (2 akter, 15 min paus) [Destination: Stenkrossen, Kastanjegatan 13, 223 57 Lund]
    
    
  Torsdag (Thusday) 2022-08-25
    
LokalH104 (Hörsalen)H135bH140
09:00-12:30
Paper & panel-session
Clemens RäthelSymposium: Marianne Røskeland, Gro Ulland, Kristoffer Jul-Larsen, Inga Henriette Undheim, Per Arne Michelsen, Malin Jenssen Bakken, Åse Bjørg Høyvoll Kallestad, Hilde Dybvik Sabina Ivenäs
Carmen VioreanuJohan Alfredsson
Lynn R. WilkinsonHadle Oftedal Andersen
Kaffe och fika (30min)Anders Mortensen
Alzbeta JurkovicovaKaffe och fika (30min)
Colin Levin Panel: Paula Henriksson, Kristina Savin, Eeva-Liisa Bastman
 
12:30-15:30Lunch & Resa till Köpenhamn (3h)
[ca 1,5h restid. Destination: Frederiksberg Menighedshus, Pile Allé 3, 2000 Frederiksberg, Denmark]
 – KÖPENHAMN (Copenhagen) –
15:30-16:30Keynote: Dennis Meyhoff Brink (Frederiksberg Menighedshus)
16:45-17:00Förflyttning
17:00-18:15Rundtur på Storm P. Museum 
18:15-20:00Mingel med lättare förtäring (Innergård STORM P Museum)
    
    
  Fredag (Friday) 2022-08-26 
LokalH135aH135bH140
09:00-12:00Daniel OgdenSotirios K. MouzakisIda Klitgård
Paper & panel-sessionLars BurmanÅse Marie Ommundsen & Tone Louise StrandenSven Bjerstedt
 Bernd HenningsenCecilie TakleAnna Nygren
 Kaffe och fika (30min)Kaffe och fika (30min)Robert Z Christensen
 Tommy Bruhn & Joanna Doona Kaffe och fika (30min)
 Per Johnsson  
12:00-12:45Lunch (OBS: 45min)
12:45-13:45Keynote: Lita Lundquist (H104 Hörsalen)
13:45-14:00 Paus (15min) 
14:00-15:00Keynote: Samtal med Eva Lindström & Lena Frölander-Ulf (H104 Hörsalen)
15:00-18:00Fritt (3h)
 
18:00-23:00Konferensmiddag
[Destination: Hypoteket, Kyrkogatan 13, 222 22 Lund]
    
    
 Lördag (Saturday) 2022-08-27
    
LokalH135aH135bH140
09:00-12:00
Paper & panel-session
Christian LiliequistNatalia BoskoCarina Agnesdotter
Magdalena Żmuda-Trzebiatowska Roland Lysell
Ester JireschDavide FincoAnna Smedberg Bondesson
Kaffe och fika (30min)Kaffe och fika (30min)Kaffe och fika (30min)
Jack Dyce Aleksandra Wilkus-Wyrwa
Mariusz Kalinowski Johan Magus Staxrud
12:00-13:00Lunch (1h)
 
13:00-14:00Keynote: Daniel Möller (H104 Hörsalen)
 
14:00-15:00Avslutning (H104 Hörsalen)
 
    
    
 Information om paper-sessionerna:
 1. Varje presentation är tänkt att vara i 30 minuter, inklusive 10 minuter för diskussioner. 
 2. Fetmarkerade namn agerar ordförande (chair) för sin session. Om du inte vill göra detta, vänligen meddela oss via e-post: iwcss.administrators@sol.lu.se  
    
  
 Information about paper sessions:
 1. Each presentation is intended to last 30 minutes, including 10 minutes for discussions.
 2. Bold names act as chair for their session. If you do not want to do this, please let us know by email at iwcss.administrators@sol.lu.se
    
    
Page Manager: iwcss.administratorssol.luse | 2022-08-09